#Victoria1920 / #Wiktoria1920

Bitwa Warszawska rozegrana w sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, przesądziła o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. 

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej zachęcamy do obejrzenia animowanego filmu, przygotowanego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki przez zespół profesora Jana Pomorskiego z UMCS.

W związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej warszawski Oddział IPN przygotował film animowany na podstawie komiksu „Bitwa Warszawska 1920” . Scenariusz: Sławomir Zajączkowski Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski Konsultacja historyczna: dr Kazimierz Krajewski, dr Tomasz Łabuszewski Produkcja: Chimney Poland Postproducent: Justyna Juszczyk Reżyseria i animacja: Piotr Dismas Zdanowicz.