
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022 – INFORMACJE
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne tutaj. Poniżej podano informacje najważniejsze.
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. W 2022 r. – podobnie jak w zeszłym roku – egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
- uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
- uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
TERMINARZ:
https://oke.jaworzno.pl/www3/wp-content/uploads/eo/2022/Informacja_medialna_E8_maj_2022_.pdf
Przebieg egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
- drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów (dostępne są aneksy do tych informatorów obowiązujące w roku szkolnym 2021/2022), w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019-2021.
Wyniki i zaświadczenia
W 2022 r. uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca, natomiast 8 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Informacje dodatkowe
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W JĘZYKU MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ I JĘZYKU REGIONALNYM
Uczniowie szkół lub oddziałów, w których zajęcia są prowadzone w języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym, rozwiązują zadania z matematyki w języku polskim albo w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym. Stosowną deklarację rodzice (prawni opiekunowie) ucznia składają do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO
Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.
UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, oraz uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.
Materiały dodatkowe

II GIEŁDA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH POWIATU ŻYWIECKIEGO
II GIEŁDA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH POWIATU ŻYWIECKIEGO 8.04.2022 (Aktualizacja)
Serdecznie zapraszamy uczniów klas ósmych oraz rodziców do udziału w spotkaniu online z dyrektorami szkół ponadpodstawowych dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki. Giełda odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2022 r. o godz. 9.00.
1. Rozpoczęcie II Giełdy Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Żywieckiego (godz. 9.00) – KLIKNIJ TUTAJ
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce (godz. 9.30) – KLIKNIJ TUTAJ
3. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu (godz. 10.00) – KLIKNIJ TUTAJ
4. Zespół Szkół Samochodowych w Żywcu (godz. 10.30) – KLIKNIJ TUTAJ
5. Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu (godz. 11.00) – KLIKNIJ TUTAJ
6. Zespół Szkół Zawodowych w Węgierskiej Górce (godz. 11.30) – KLIKNIJ TUTAJ
7. Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu (godz. 12.00) – KLIKNIJ TUTAJ
8. I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu (godz. 12.30) – KLIKNIJ TUTAJ
9. Zespół Szkół Technicznych i Leśnych w Żywcu (godz. 13.00) – KLIKNIJ TUTAJ
10. Zespól Szkół Budowlano – Drzewnych w Żywcu (godz. 13.30) – KLIKNIJ TUTAJ
Zestawienie przydatnych informacji i materiałów z zakresu edukacji – do wykorzystania w pracy z uczniami ukraińskimi
Перелік корисної інформації та матеріалів у галузі освіти – для використання в роботі з українськими студентами

Zumba w Rajczy

Zajęcia bokserskie dla dzieci i dorosłych Gminy Rajcza
Wójt Gminy Rajcza, Śląski Związek Bokserski, Klub Sportowy „Żylica” Łodygowice, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rajczy serdecznie zaprasza dzieci i młodzież z Gminy Rajcza na zajęcia sportowe o profilu bokserskim (zajęcia rozwijające w ramach tworzenia klas patronackich ŚZB).
Patronat:
Śląski Związek Bokserski w Katowicach
Wójt Gminy Rajcza
Deklaracja zapisu dla dzieci – wzór dokumentu
Link do plikówDeklarację należy przekazać trenerowi podczas treningu.
Terminarz treningów:
dla dzieci (od klasy 4SP) i młodzieży Gminy Rajcza
- środa – godz. 17:00 – Miejsce: SP1 w Rajczy – sala gimnastyczna.
- piątek – godz. 17:00 – Miejsce: SP1 w Rajczy – sala gimnastyczna.
dla dorosłych mieszkańców Gminy Rajcza (trwa rekrutacja!)
- środa – godz. 18:30 – Miejsce: SP1 w Rajczy – sala gimnastyczna.
- piątek – godz. 18:30 – Miejsce: SP1 w Rajczy – sala gimnastyczna.
Trener: Rafał Waligóra
UWAGA! Zajęcia bokserskie dla wszystkich uczniów szkół publicznych, których organem prowadzącym jest Gmina Rajcza są bezpłatne.
Pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19
Szanowni Państwo,
w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
W załączeniu przekazujemy plakat i zachęcamy do upowszechnienia informacji w szkołach i placówkach.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Plan zajęć od 1 września 2021

Szczepienia dla dzieci, które ukończyły
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek
11.06.2021
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Ankiety w ramach pomocy P-P
Szanowni Rodzice, Drodzy uczniowie.
W nawiązaniu do realizacji działań w zakresie wsparcia wychowawczego i psychoprofilaktycznego środowiska szkolnego, po powrocie do szkoły, prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej diagnozy potrzeb, w tym kondycji psychicznej, w celu udzielenia pomocy psychologiczno – pedagogicznej, w tym przede wszystkim udziału w zajęciach integracyjnych.
Ankieta jest anonimowa. Dziękujemy za wypełnienie ankiety do dnia 30 maja 2021.
P.S.
- Link do ankiety dla Rodziców został wysłany przez e-dziennik.
- Link do ankiety dla uczniów – został przesłany bezpośrednio dla uczniów klas 6-8 (dla uczniów klas 1-5 do Rodziców).

Giełda online szkół ponadpodstawowych. Organ prowadzący Powiat Żywiecki
W związku z komunikatem Dyrektora Delegatury ŚKO w Katowicach serdecznie zapraszam Uczniów klas ósmych i Rodziców do udziału w spotkaniu „Giełda online szkół ponadpodstawowych” dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki.
Spotkanie odbędzie się w dniu 21 maja br. od godz. 9.00.
Poniżej znajduje się link do otwarcia spotkania oraz linki poszczególnych szkół do zalogowania się na prezentacje zgodnie z harmonogramem.
Link do otwarcia spotkania (godz. 9.00):
Linki do ofert szkół online wg kolejności zgłoszeń:
Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Żywcu (godz. 12.30)
https://teams.live.com/meet/94
Zespół Szkół Technicznych i Leśnych w Żywcu (godz. 13.30)
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce (godz. 10.00)
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu (godz. 12.00)
I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu (godz. 10.30)
Zespół Szkół Samochodowych w Żywcu (godz. 11.00)
https://teams.live.com/meet/94
Zespół Szkół Zawodowych Węgierska Górka (godz. 13.00)
Zespół Szkół Budowlano – Drzewnych w Żywcu (godz. 9.30)
Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu (godz. 11.30)