Jak mądrze kontrolować aktywność swoich pociech w sieci?
Internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy, nowinek i ciekawostek, ale też szkodliwych treści. A któż jest bardziej ciekawy świata niż dzieci? Rodzicu, sprawdź co warto zrobić, by mądrze kontrolować aktywność swoich pociech w sieci.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rajczy rozpoczyna działania w zakresie edukacji dotyczącej cyfrowego bezpieczeństwa i cyberprzemocy. Zapraszamy do zapoznania się z publikowanymi materiałami
Wybrane źródła informacji:
- https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci
- https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zostanwdomu-i-nie-zagub-dziecka-w-sieci
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-obejrzenia
AKTUALNOŚCI
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/aktualnosci
WEBINARIUM
Sexting, bo o nim mowa, jest zjawiskiem, na które narażone są przede wszystkim nastolatki. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat – zapraszamy na nasz kolejny webinar w ramach Akademii Cyfrowego Rodzica.
(…)
– Wyobraźmy sobie, że zostawiamy dziecko samo na stadionie piłkarskim, na dworcu, lotnisku, koncercie. W tłumie nieznajomych osób. Nie do pomyślenia, prawda? Tymczasem każda minuta w internecie jest właśnie takim wejściem w tłum. Tłum przede wszystkim obcych ludzi. W różnym wieku. O różnych zamiarach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zagrożenia, przed którymi staramy się uchronić swoje dzieci, nie znikają po zamknięciu drzwi do domu. Wchodzą do niego przez smartfon, tablet, komputer. Nasze dziecko może zaginąć w swoim własnym pokoju. Musimy o tym pamiętać. Musimy postarać się poznać te zagrożenia i nauczyć się im zapobiegać – dodaje minister.
I właśnie, aby pomóc rodzicom w realnym i skutecznym towarzyszeniu dzieciom w Internecie, wspólnie z NASK od ponad roku realizujemy kampanię edukacyjno-informacyjną „Nie zagub dziecka w sieci”.
W jej ramach edukujemy rodziców, podpowiadamy im jak mądrze – ramię w ramię – iść z dzieckiem przez wirtualny świat.
W ramach kampanii przygotowaliśmy m.in. poradniki, które naprawdę warto przeczytać:
- Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie
- FOMO i nadużywanie nowych technologii
- Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i negatywne zachowania online
- Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
- Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!
Z ekspertami
W naszej kampanii wspierają nas najlepsi eksperci. Podczas jutrzejszego webinaru będziecie mieli okazję zadać im pytania.
A wracając do sextingu, czyli tematu naszego najbliższego spotkania – termin powstał z połączenia słów „sex” i „texting”. Początkowo odnosił się jedynie do wysyłania erotycznych wiadomości SMS. Rozwój technologii sprawił, że został rozszerzony o komunikatory, aplikacje i inne internetowe narzędzia. Jego skala rośnie.
– Dostęp do internetu i posiadanie konta w mediach społecznościowych to dziś norma. Zdecydowana większość młodych ludzi ma tam swój profil. Media społecznościowe są jak wielki supermarket: jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo, każdy może wyjąć z nich, co tylko chce: nasze opisy, zdjęcia, dane. Dlatego tak ważne jest to, co tam publikujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
W internecie coraz częściej można natknąć się na treści pokazujące nagość.
Część z nas pomyśli: nie ma w tym nic złego, w końcu roznegliżowane fotografie często publikują znane gwiazdy, influencerzy, nagość pojawia się w filmach, teledyskach, reklamach. Granica intymności się zaciera. Młodzi ludzie często idą w ślady swoich idoli. Zapominają jednak o jednym: zdjęcia czy wpisy, które zamieszczają w sieci, nigdy z niego nie zginą, nawet jeśli je wykasują. Wystarczy kilka sekund, żeby ktoś je zapisał i rozpowszechnił.
Rodzice odgrywają kluczową rolę w ochronie dzieci i młodzieży przed różnymi zagrożeniami, w tym tymi internetowymi. Jak się zachować jeśli Wasze dziecko jest ofiarą sextingu, rozmawiać czy karać? Na te i inne pytanie odpowiemy w trakcie jutrzejszego spotkania. Bądźcie z nami!
************
Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.
PORADY DLA RODZICÓW
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/jak-madrze-kontrolowac-aktywnosc-swoich-pociech-w-sieci