https://zamek-krolewski.pl/


 

Szanowni Państwo,

Na zamkowym FB ruszyła Grupa „Edukacja w Zamku” na której znajdą Państwo informacje i ciekawostki związane z wydarzeniami edukacyjnymi w naszym muzeum, opisy, zdjęcia z lekcji oraz informacje o planowanych seminariach i warsztatach dla nauczycieli.

Dodatkowo w związku z otwarciem 11 września na Zamku Królewskim w Warszawie wystawy „Dolabella. Wenecki malarz Wazów” zapraszamy na lekcje muzealne stacjonarne i online.

Proponujemy 3 tematy dla każdej grupy wiekowej:

1) Klasy 0 – III

„W pracowni weneckiego mistrza”

Najmłodsi dowiedzą się z czego przygotowywano farby i płótna ponad 300 lat temu, czy łatwo jest przygotować sobie pędzelek wzorem dawnych malarzy  i co właściwie oznaczało być nadwornym malarzem królów Polski.

2) Klasy IV – VIII

„Tomasz Dolabella – sekrety weneckiego malarstwa”

Podczas lekcji uczniowie przeniosą się do tajemniczej pracowni malarskiej weneckiego mistrza Tomasza Dolabelli który wybrał na swój dom Kraków i miał zaszczyt pracować dla trzech polskich królów. Uczniowie dowiedzą się jak wyglądała praca malarza  XVII wieku, jak i z czego przygotowywano farby i płótna. Porozmawiamy też o tym co oznaczało być nadwornym malarzem króla oraz na czym polegała wyjątkowość weneckiego mistrza w Polsce.

3) Klasy szkół ponadpodstawowych

„Włoski barok na polskim dworze”

Na czas panowania dynastii Wazów przypada rozkwit baroku w Polsce. Królowie z dynastii Wazów zasłynęli ze swojego doskonałego gustu artystycznego , posiadali godną podziwu kolekcję dzieł sztuki szczycili się też swoim mecenatem. W swoim zamiłowaniu do sztuki kontynuowali godnie dzieło Jagiellonów. Na lekcji postaramy się prześledzić rolę mecenatu Wazów dla rozkwitu baroku w Polsce na przykładzie twórczości Tomasza Dolabelli – weneckiego mistrza, sprowadzonego na królewski dwór, który w niezwykły sposób połączył wybitne osiągnięcia sztuki weneckiej z narodowym folklorem sztuki polskiej.

Koszt zajęć:  na wystawie – 200 zł / klasa,  on-line – 120 zł / klasa

Zgłoszenia prosimy wysyłać pod email: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScCsJUB6lRCZeodtk0NGrYo8zfV62dygcg6g055doDPLyyT5Q/viewform 

 

Z poważaniem

Dział Edukacji

Zamek Królewski w Warszawie