Szukamy starych jabłoni, grusz, śliw, wiśni i czereśni. Konkurs BOŚ

22 wrz, 2020

Zapraszamy szkoły do udziału w projekcie, którego celem jest odszukiwanie starych odmian drzew owocowych. Z pozoru zwykły spacer może się stać wspaniałą przygodą, a drzewo w ogródku dziadka kryć niezwykłą historię, która tylko czeka na odkrycie!

Zadaniem uczestników projektu będzie odnalezienie starych – posadzonych przed 1960 r. – drzew owocowych tradycyjnych odmian.

Szukamy starych jabłoni, grusz, śliw, wiśni i czereśni, na zgłoszenia czekamy
do 30 września 2020 roku.

Na najlepszych poszukiwaczy czekają nagrody!

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W POSZUKIWANIU STARYCH DRZEW?

Projekt „Tradycyjny Sad” jest prowadzony w ścisłej współpracy z Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Udział szkół w projekcie pomoże w stworzeniu Pomologicznej Mapy Polski i zlokalizowaniu historycznych odmian drzew owocowych. Stanowią one cenne źródło genów roślin sadowniczych. Celem działania jest ich odnalezienie i rozmnożenie zanim znikną
z mapy Polski. Jest to zadanie bardzo ważne i pilne, ponieważ stare drzewa tradycyjnych odmian drzew często stanowią ostatnią ostoję odmiany sprowadzonej
w dawnych czasach w dane rejony. W ostatnich 50 latach wyginęło 80% zasobów drzew starych odmian, które były naszym dziedzictwem narodowym i wiązały się
z tradycją przygotowywania zdrowych i pożywnych potraw z owoców polskich ziem.

www.TradycyjnySad.pl

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO KONKURSU?

Szkolnym koordynatorem konkursu jest p. Maria Habiciak.

Zapraszamy na stronę www.TradycyjnySad.pl, na której umieściliśmy specjalnie przygotowany formularz ułatwiający przesłanie informacji. Szkołę do konkursu rejestruje nauczyciel – opiekun zespołu konkursowego składającego się z maksymalnie 10 chętnych uczniów.

Zespoły, które brały udział w I etapie „Rozmawiamy o sadzie” nie muszą się ponownie rejestrować.

Jak zarejestrować zespół?
(plik .pdf)

GDZIE SZUKAĆ STARYCH DRZEW?

Drzew owocowych tradycyjnych odmian można szukać podczas spacerów, nie tylko w starych sadach i ogródkach dziadków, ale również wzdłuż dróg, w parkach oraz między polami uprawnymi.

Instrukcja tworzenia Mapy Pomologicznej
(plik .pdf)

Pomoc w tworzeniu Pomologicznej Mapy to niezwykła szansa dla uczniów i nauczycieli na przeżycie wspaniałej przygody. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września 2020 r.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem konkursu:

Marta Wilczak-Klimaszewska
e-mail: tradycyjnysad@fundacjabos.pl
www.tradycyjnysad.pl

Fundacja Banku Ochrony Środowiska
ul. Żelazna 32, 00-832 Warszawa www.fundacjabos.pl

Honorowy patronat nad projektem objęli:

Pobierz obrazkiPobierz obrazkiPobierz obrazki