Szkoła Pamięta

Szkoła Pamięta

Dziś w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy 3A i 3B naszej szkoły odwiedzili groby żołnierzy – uczestników I Wojny Światowej na cmentarzu w Rajczy, gdzie w imieniu społeczności szkolnej porządkowali groby, położyli własnoręcznie wykonane wiązanki oraz zapalili znicze. Krzyże ozdobiono biało-czerwonymi kokardami. Chwilą zadumy i modlitwy uczcili pamięć tych, którzy odeszli.

W północno – zachodniej części cmentarza parafialnego (po prawej stronie od głównej alejki) znajdują się groby legionistów. Jest to kwatera wojenna pochówku żołnierzy – legionistów przebywających na leczeniu w miejscowym pałacu Habsburgów przekazanym dla wojska polskiego na cele lecznicze. W kwaterze pochowanych jest 261 żołnierzy którzy zmarli na choroby płucne od roku 1919.

W 1997 roku odnowiono i odrestaurowano wszystkie krzyże i wykonano ogrodzenie wokół kwatery.

Na cmentarzu znajduje się także zbiorowa mogiła ku czci zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta osób pomagających partyzantom pod koniec II wojny światowej oraz grób kapr. Kruka i st. szer. Kiszewy. Byli to żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza którzy polegli w 1946 roku. 

#SzkołaPamięta #SP1Rajcza

Ostatnio dodane

PILNE! COVID19!

W związku z otrzymaną informacją 24 października 2021 o godz. 19:24 o przypadku COVID19 w klasie 7B i podejrzeniu choroby w klasie 8C organizacja zajęć w zespołach ulega tymczasowej zmianie.

Info

ADRES

Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Ks. Józefa Tischnera w Rajczy

34-370 Rajcza, ul. Rynek 2.

KONTAKT