W dniach 13-15 listopada uczniowie klasy 5a i 6c poznają tradycję, kulturę i sztukę ludową naszego regionu. Podczas wycieczki do Soli, Koniakowa i Istebnej poznają również florę i faunę najbliższego otoczenia i piękno krajobrazu naszych gór.

Wycieczkę zaczęliśmy od Soli i poznania nowej atrakcji – tężni solankowej.

14 .11. poświęciliśmy poznaniu kultury i tradycji naszego regionu. Odwiedziliśmy w Koniakowie Galerię sztuki ludowej (rzeźby, koronki i malarstwa), w której dominuje ceramika artystyczna Justyny Łodzińskiej. Kubki, miski, talerzyki, kafle – w swym wzornictwie oparte są na tradycyjnych wzorach koronki i haftu. Wysłuchaliśmy gawędy gospodarza i towarzyszącej jej gry na instrumentach pasterskich.

Byliśmy w Centrum Pasterskim, zobaczyliśmy wystawę fotograficzna pasterską, z której dowiedzieliśmy się , jak toczy się życie na hali, a także obrzędy oraz tradycje, jakie są nadal kultywowane na terenie Beskidów. Uczestniczyliśmy interaktywnej ścieżce edukacyjnej – przeróbka runa owczego oraz wełny starodawnymi i nowoczesnymi metodami – krymplowani, przyndzyni, zwijani oraz śtrykowani.

Stary drewniany dom z 1863 r. pełen jest dawnych sprzętów gospodarstwa  kustosz – Janusz Macoszek opowiadał gawędy, słuchaliśmy gry na instrumentach pasterskich, Kurna Chata Jana Kawuloka zrobiła na nas ogromne wrażenie.

 

Oglądaliśmy największą koronkę świata. Odwiedziliśmy Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, zobaczyliśmy preparaty zwierząt i modele roślin oraz  makiety przedstawiające historię terenu, sprawdzaliśmy, jak czuje się borsuk w swojej norze, słuchaliśmy gadającego drzewa! Podziwiając dioramy, można wysłuchać informacji o każdym zwierzęciu i roślinie, a także dowiedzieć się czegoś o historii Nadleśnictwa Wisła, o świerku istebniańskim, martwym drewnie i wielu innych ciekawych zagadnieniach.

 

Relacja fotograficzna:

[custom-facebook-feed album=2682348421825167 albumcols=4 num=50]

Skip to content