Święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
9 lis, 2021

Z czym kojarzy Ci się koronacja Przemysła II w Gnieźnie? Czy orzeł biały na czerwonym polu tarczy to godło czy herb Polski? Kto wymyślił melodię Mazurka Dąbrowskiego? Z okazji Święta Niepodległości, które corocznie obchodzimy 11 listopada, przypominamy symbole narodowe Rzeczypospolitej Polskiej.

Sześć postaci, które odegrały istotną rolę podczas przełomowych wydarzeń w 1918 roku. Różniło ich wiele m.in. pochodzenie, kraj zaborczy, w którym się wychowywali czy poglądy. I choć później, w wolnej II Rzeczypospolitej, ich konflikty przybrały tragiczny przebieg – po I wojnie światowej wspólnie potrafili się porozumieć, wykorzystać sprzyjające warunki i doprowadzić do narodzenia się II RP. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – przeczytaj krótką biografię i zobacz przykładowe filmy.

Kliknij dalej>>>

Źródło Librus.pl

Komunikat

Uczniowie klasy 2A w dniach 22-26 listopada realizują zajęcia lekcyjne w trybie zdalnym. Zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej we wskazanym okresie dla wszystkich uczniów przebywających na kwarantannie będą realizowane również zdalnie.