„WARSZTATY PIĄTKI Z JEDYNKĄ”.

współpraca z najlepszą szkołą średnią woj. śląskiego w rankingu roku 2022 pisma edukacyjnego „Perspektywy” – LO5 z Bielska-Białej jest kontynuowana w ramach kolejnego projektu między naszymi szkołami – warsztatów z fizyki, robotyki i bezpieczeństwa w sieci internetowej.

23 marca 2022 uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Rajczy uczestniczyli w pionierskim wydarzeniu edukacyjnym zorganizowanym przez LO5 BB na sali gimnastycznej naszej szkoły.

Dzięki inicjatywie dyrektorów obu szkół – p. Brunona Bieleckiego (SP1 Rajcza) oraz p. Marka Myślińskiego (LO5 Bielsko-Biała) przygotowano panel warsztatów z zakresu:

  • Fizyki
  • Robotyki
  • Bezpieczeństwa w sieci internetowej

Pierwszy panel edukacyjny dotyczył zagadnień z fizyki – efekt fal.

Chciałoby się zaśpiewać popularne

„… Fal nie ma fal,

Nie ma fal,

Nie ma fal”

(wyk. D. Podsiadło), ale one jednak mimo wszystko są i otaczają nas zawsze :). 

Doskonale przedstawił to p.  mgr Andrzej Koźmic – nauczyciel fizyki LO5BB – omawiając w dostępny sposób odbicie, załamanie czy dyfrakcję fal … a nawet polaryzację! Suma summarum było WOW!

Po krótkiej przerwie zaparzono herbatę… robotem!

tzn. nie my, ale ramię robota odpowiednio zaprogramowane. Szczerze – parzenie herbaty w tak wolnym tempie nie zastąpi człowieka, ale możliwości pokazane przez uczniów LO5BB w przygotowanej prezentacji o robotyce i wykorzystaniu dzisiejszym technologii daje sporo do myślenia. Dziś jesteśmy otoczeni „robotami” – przemysł samochodowy, pakowanie, segregowanie, poczta, a nawet sprzątanie. Robotami można sterować ręcznie również. To trudne zadanie dla niewprawionych – okazję przekładania klocków drewnianych mieli możliwość sprawdzić nasi uczniowie, ale doświadczenia manualne w grach na PS przydały się w obsłudze pada do sterowania robotem. Ta znakomita interakcja została przygotowana przez uczniów LO5BB.

BrawoWY!

Blikiem, WIFI, innym dostępem do internetu – ale zawsze bezpiecznie

Jak nie zostać oszukanym przez internet, płatność za zakupy i … WIFI? Zakres i skalę zagrożeń z konkretnymi przykładami przedstawił p. mgr Marcin Wygaś – nauczyciel informatyki LO5BB.  

Czy wiecie, że mysz bezprzewodowa może być źródłem dostępu do komputera i przejmowania haseł?… My już wiemy. Czy wiecie, że kasując historię przeglądarki wszystko zostaje jednak w komputerze? Hm… Wykład o bezpieczeństwie w sieci internetowej oraz korzystania z urządzeń IT był wskazówką w jaki sposób unikać oszustw oraz jak zabezpieczyć się przed wyłudzaniem danych. Z drugiej strony przypomnieliśmy sobie o tym, że nic co raz wpisane w internecie nigdy nie ginie…  – ze wszystkimi tego konsekwencjami.

 

Patronatem honorowym objął to wydarzenie Wójt Gminy Rajcza – p. Zbigniew Paciorek. W wydarzeniu gościł również u nas p. Tomasz Kowalik – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Organizatorzy warsztatów LO5BB

  • Dyrektor szkoły – mgr inż. Marek Myśliński
  • Z-ca Dyrektora – dr inż. Sławomir Herma
  • mgr Andrzej Koźmic
  • mgr Marcin Wygaś
  • uczniowie LO5BB

 

Serdecznie dziękujemy!