13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Tego dnia czcimy pamięć ofiar zbrodni ludobójstwa, którego funkcjonariusze NKWD dokonali na prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR.

(…)

Prawda musiała czekać pół wieku na oficjalne ujawnienie. Dopiero w 1990 r. prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przyznał, że mordu dokonali Rosjanie, a w 1992 r. prezydent Rosji Borys Jelcyn zdecydował o udostępnieniu dokumentów na ten temat stronie polskiej. Postępowanie w sprawie zbrodni, prowadzone przez Generalną Wojskową Prokuraturę Federacji Rosyjskiej w latach 90. – mimo zgromadzenia dużego materiału za prezydentury Borysa Jelcyna – w okresie rządów Władimira Putina zostało zakończone bez żadnych konkluzji. Nie podano wyników śledztwa do wiadomości publicznej, a później stwierdzono, że sprawa – zgodnie z rosyjskim prawodawstwem – nie kwalifikuje się do uznania jej za mord zbiorowy, czyli to, co wydarzyło się w lesie katyńskim, nie było ani zbrodnią przeciwko ludzkości, ani przestępstwem, określanym jako represje stalinowskie czy ludobójstwo.

Wystawy IPN:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/94416,Zbrodnia-Katynska-1940-Zaglada-polskich-elit-PLENUA.html

 

Źródła informacji:

https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,14680,dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej.html

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/13686,Katyn-walka-o-prawde.html

 

 

Pin It on Pinterest