W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. #Pamiętamy
 
„Zapal Światło Wolności” – kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej
Jak co roku zapraszamy, by 13 grudnia zapalić w oknach świece symbolizujące pamięć o ofiarach stanu wojennego i nasze przywiązanie do wolności.
Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” będzie miał miejsce 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W związku z 41 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego IPN organizuje szereg inicjatyw upamiętniających ofiary komunistycznych represji

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Skip to content